​Jaderná elektrárna Dukovany a VIDA!

​Jaderná elektrárna Dukovany a VIDA! díky projektu podporovaném skupinou ČEZ

  1. 2. 2017 – po pololetním vysvědčení se vydali žáci třetího ročníku a septimy v opravdu zimních zasněžených podmínkách na exkurzi do jaderné elektrárny Dukovany a Science centra VIDA! v Brně. Science centrum je středisko neformálního vzdělávání zaměřené na popularizaci přírodních věd a techniky.

V elektrárně nás přivítali dvěma filmy. Díky prvnímu jsme si mohli představit, jak by to vypadalo a co by se dělo při totálním výpadku elektrické energie tzv. blackoutu. Druhý velmi názorně ukázal princip jaderné elektrárny, rozdělení do jednotlivých okruhů… V informačním centru mají interaktivní modely elektrárny, které mohou pomoct při pochopení funkce daných částí. Průvodkyně odpověděly na všechny všetečné dotazy…

Ve vědeckém centru VIDA! se žáci rozdělili do tří skupin a paralelně si prošli třemi programy:  Světelná laboratoř, Mag(net)ická přitažlivost a Chytřejší než Holmes. Expozice je nabitá zajímavostmi a jistě bychom tam mohli trávit podstatně delší dobu, než jakou jsme mohli.

Cestu jsme podnikli díky finančnímu příspěvku Nadace ČEZ v projektu Podpora fyzikálního a technického vzdělávání na Gymnáziu Komenského. Z dotace jsme pořídili i laserovou sadu pro geometrickou optiku, magnety, magnetické plátky a spotřební materiál pro výuku a činnost debrujárského kroužku. Děkujeme za spolupráci.

Foto viz fotogalerie.

Autor: Mgr. Monika Bouchalová