Kromě tradičních předmětových olympiád pořádaných pro žáky základních a středních škol probíhají i soutěže relativně nové, z nichž po pár letech některé zaniknou a jiné se stanou tradičními. Do druhé z uvedených skupin již patří Náboj Junior.
Další rozdíl proti předmětovým olympiádám je ten, že se jedná o „souboj“ nikoli jednotlivců, ale čtyřčlenných týmů složených ze žáků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.
Ještě nebylo uvedeno, jaké je téma soutěžních úloh. Když napovíme, že naše gymnázium vyslalo dva týmy a všechny ostatní školy v okrese Karviná dohromady jediný, je to celkem jasné: řeší se úlohy z fyziky a matematiky. Pokud čte tento článek uchazeč o studium na střední škole, pak si již nemusí dále lámat hlavu, kterou školu si ke studiu zvolit.
V celé České republice soutěžilo prezenční formou na 18 místech dohromady 280 týmů. Prezenčně se přemýšlelo a počítalo ještě v Polsku (150 týmů) a na Slovensku (435 týmů!!!). V Belgii, Španělsku, Francii, Chorvatsku a Nizozemsku se Náboj konal online. Celkem se zapojilo 1392 týmů. Fascinující a potěšující čísla. Milovníky fyziky prostě nezlomíte…
Jak bylo uvedeno výše, reprezentaci GKH tvořily dva týmy vedené Mgr. Irenou Fikáčkovou, Ph.D.: Matyáš Maceczek, Hana Samuhelová, Jindřich Kraina, Dan Kříž z kvarty a Lukáš Žabeňský, Leon Macura, Tereza Runštuková, Michaela Brudná z tercie.
Terciáni skončili v rámci České republiky na 170. místě (percentil 61) a 521. celkem (percentil 37). Kvartáni byli 112. v ČR (percentil 40) a 294. celkem (percentil 21). Členům obou týmů blahopřejeme!
A ještě krátký pohled ze strany soutěžících:
Hned po příchodu do třídy nám přišlo, že jsme tady špatně, protože studenti z jiných škol vypadali starší. Nijak jsme to neřešili a pustili se do počítání úloh. Ze začátku to bylo možná až moc lehké, postupem času byly úlohy o dost těžší. Soutěž jsme si užili a jako tým hezky spolupracovali.
Michaela Brudná, tercie