Asi nejprestižnější týmová fyzikální soutěž středoškoláků proběhla dnes (16. 2. 2024) v PVA EXPO Praha. Vyhlašuje ji Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy se spoluvyhlašovatelem MŠMT ČR. Významnou roli při pořádání Fyziklání mají také organizace FABRIC, která připravuje kempy pro vysoce nadané mladé lidi (cca 16-20 let) a Nadace Neuron na podporu vědy.

Díky zájmu našich studentů o fyziku jsme letos poprvé sestavili týmy do každé kategorie. Kritériem zařazení je (zjednodušeně) „průměrný“ věk členů týmu.

V nejmladší kategorii C nás reprezentovali Jonatan Brožek, Jan Macura (1.A), Dan Kříž a Matyáš Maceczek (kvinta). Těsně před odjezdem onemocněl Jan Vánský z 1.B a tak benjamínci soutěžili v neúplné sestavě.

V kategorii B vytvořili tým GKH Natálie Díková, Valérie Ministrová (3.B), Petr Bocek, Arsenij Kosarchuk (2.A) a Patrik Baier (kvinta).

Mezi nejzkušenějšími fyzikálními talenty bojovali v „áčku“ Bára Malysová, Vojtěch Cehlárik, Michal Mašek, Petr Světnička (oktáva) a Šimon Brožek (3.B).

Akci pro naše studenty organizačně zajistila a do hlavního města doprovodila Mgr. Monika Bouchalová.

Díky již zmíněné společnosti FABRIC se letos Fyziklání zúčastnilo mnoho týmů ze zahraničí, což zvýšilo konkurenci a prestiž soutěže. Výsledky našich reprezentantů jsou potěšující! Posuďte sami.

V kategorii C soutěžilo 96 týmů, většina z ČR a Slovenska. Dva týmy přijely z Itálie a dva ze Španělska. Náš tým obsadil 53. místo. V prostřední kategorii přijelo 86 týmů, ze zahraničí jich bylo 22 (Srbsko, Indie, Bulharsko, Rakousko, Brazílie, Slovensko, Polsko, Itálie, Velká Británie, Belgie). My jsme skončili 66.

V hlavní kategorii A dorazilo 74 týmů, z toho 23 zahraničních (Rumunsko, Singapur, Bulharsko, Turecko, Polsko, Severní Makedonie, Moldavsko, Slovensko, Maďarsko, Dánsko, Rakousko, Bosna a Hercegovina, Španělsko, Nepál). Oktaváni a Šimon obsadili skvělé 22. místo, v rámci České republiky jsou dokonce desátí!

Ve fotogalerii je několik fotek. Nejen ze soutěže. Fyziklání totiž není jen páteční tříhodinový souboj fyzikálních talentů z ČR a teď už i z celého světa. MFF UK nabízí týdenní program zaměřený na vědu, studium, ale i na chytrou zábavu.

Blahopřejeme všem reprezentantům našeho gymnázia nejen k dosaženým výsledkům, ale také ke schopnosti a ochotě pracovat navíc! Z celého okresu Karviná soutěžily jen čtyři týmy. Tři z GKH a na čtvrtý se museli spojit studenti ze dvou středních škol…
 

Děkujeme Fondu přátel Gymnázia (a tedy rodičům studentů) za příspěvek na úhradu nákladů spojených s cestou a ubytováním v Praze.

Samostatný článek by si zasloužila úvaha, proč v kategorii A byl nejlepší český tým sedmý, v kategorii B dokonce až devátý… Proč nás (opět) porážejí Poláci a Slováci… Ale více než článek by pomohla koncepční dlouholetá práce zodpovědných politiků a úředníků.