Přírodovědný a technický ráj VIDA! Brno
V pátek 4. ledna 2019 vyrazili studenti našich druhých ročníků a sexty do Brna, konkrétně do areálu VIDA! V tomto přírodovědném a technickém centru jsme chtěli získat nové znalosti a ověřit či připomenout si ty již nabyté.
Přes odjezd v brzkých ranních hodinách jsme dorazili na místo srazu téměř všichni. Nezastavil nás ani autobusem zablokovaný podjezd ze Šumbarku k nádraží a tak největší invaze Havířováků do Brna od doby, kdy tam hrál Baník, zdárně začala.
První technický zážitek v Brně jsme měli už na hlavním nádraží při shánění 150 jízdenek na tramvaj – tedy na šalinu. Ačkoli jsme je kupovali v pokladně s obsluhou, nedostali jsme balíček natištěných jízdenek, ale paní pokladní je nechala jednotlivě tisknout v tiskárně s frekvencí f = 0,33 Hz. Pro neznalé fyzikálních pojmů bude asi lepší uvést, že T = 3 s.
Když jsme zahrabali důlek, který jsme před pokladnou vystáli, dopravila nás šalina k Výstavišti. To jsme zvenku obešli a konečně dorazili na místo.
Popis vystavených exponátů a interaktivních pomůcek by byl velmi dlouhý. Ale všem, kteří chtějí poznat krásu myšlení, techniky, síly přírody, … vřele doporučujeme. Zmíníme jen „pohyblivé“ modely přílivové elektrárny, zdymadla, čerpadla, ventilátoru, orkánu, ponorky, převodovky, oka… Viděli jsme využití optických vláken, diody, magnetu, páky, kladkostroje, tření, parabolických (akustických) zrcadel – to jsme vlastně slyšeli. Obdivovali jsme sílu, kterou vyvine roztočená vrtule, rotující kapalina nebo vztlak. Postavili jsme most.
Viděli jsme také základy leteckého výcviku, nahlédli do vnitřku lidského těla, změřili si reakční dobu, sílu hlasu… Mnozí si zkusili přenést nebo ošetřit zraněnou (figurínu). V 3D filmu o predátorech jsme se dověděli, že lední medvěd je v jarním období úspěšný při lovu v průměru na desárý pokus. Přitom studenti musí být u maturity úspěšní nejpozději na třetí pokus…
Značnou část prohlídky zabraly i hádanky a pomůcky pro rozvoj logického myšlení. Hanojské věže, ježek v kleci, Pythagorova věta, model mechanického počítače (sčotu), …
Kromě prohlídky expozice jsme také absolvovali praktická cvičení z akustiky, optiky a vlastností plazmy. Naši studenti prokázali výborné znalosti a logické myšlení. Sašo, z debrujárů můžeš mít velkou radost!
Cesta zpět proběhla rovněž bez závad a jen s malým zpožděním jsme před devátou hodinou večerní na vlakovém nádraží v Havířově exkurzi ukončili. Na závěr uvedeme to, co by mělo být samozřejmostí – ale bohužel už často není. Naši studenti byli pochváleni personálem centra nejen za své znalosti, ale i za chování jak v expozici, tak v jídelně, v divadle vědy,… a pak i průvodčí ve vlaku.
Fotoreportáž naleznete na obvyklém místě.