V pátek 17.6 jsme se vypravili do ostravského Domu kultury, abychom se zúčastnili slavnostní DofE ceremonie a zakončili tak celý program. Na událost dorazily dva týmy z našeho gymnázia. Jedna skupina dokázala splnit stříbrnou úroveň DofE, druhá skupina dosáhla úrovně bronzové. Během ceremonie jsme obdrželi certifikáty a odznáčky. I přestože jsme si na ceremonii kvůli pandemii museli počkat, byl to krásný zážitek.

Cesta k získání odznáčků nebyla vůbec jednoduchá a vyžadovala velkou míru vytrvalosti. Pro získání bronzové úrovně bylo třeba se věnovat třem činnostem minimálně jednu hodinu týdně z každé z oblastí – dovednost, dobrovolnictví a sport po dobu tří měsíců a preferované aktivitě dokonce šest měsíců. Každý účastník, si mohl vybrat libovolnou činnost z dané kategorie. Výběr aktivit byl velmi pestrý, například v kategorii dovednost se objevilo vaření, kreslení, učení se cizím jazykům či focení. Jako dobrovolnictví si členové týmu vybrali sbírání odpadků, pomoc pro neziskovou organizaci IFMSA, vymýšlení programu pro děti ve skautu nebo doplňování ptačích krmítek v zimě. Poslední kategorií byl sport s aktivitami jako běh, turistika, cvičení i chůze. Pro získání stříbrné úrovně museli dofáci zvládnout plnit preferovanou aktivitu rok a vedlejší aktivity šest měsíců.

Jakmile se nám podařilo splnit všechny aktivity, absolvovali jsme cvičnou expedici do Beskyd. Poslední výzvou byla ostrá expedice, tentokrát jsme se rozhodli ji splnit v Jesenících. Nejprve jsme vyšli přes Lyru na Žárový vrch, který nabízel úchvatný pohled na Praděd. Noc jsme přečkali ve stanech, které jsme postavili v přístřešku na Zámecké hoře. Další den jsme sešli do Vrbna pod Pradědem a úspěšně dokončili celou expedici. Celé plnění DofE bylo jedním velkým dobrodružstvím a zábavou a to i díky učitelům, kteří nás provedli celým programem až do konce.

Lucie Červenková