Fyzikální Náboj 2021

Fyzikální Náboj je soutěž pro pětičlenné týmy středoškoláků, kteří reprezentují svoji školu. Celá soutěž trvá 120 minut, během kterých se týmy pokouší vyřešit co nejvíce zadaných úloh.

Na začátku soutěže dostane každý tým 8 úloh. Jakmile tým vyřeší libovolnou z těchto úloh, získá novou úlohu. Výsledkem úlohy je zpravidla číslo. Vítězí tým, který v daném časovém limitu vyřeší nejvíce úloh.

Aktuálna nepriaznivá epidemiologická situácia dala stopku všetkým hromadným podujatiam. Keďže sme vás nechceli ukrátiť o možnosť zmerať si sily vo Fyzikálnom Náboji, rozhodli sme sa ho zorganizovať online formou.

Z předchozích odstavců převzatých z webu organizátorů je patrné, že se jedná o podujatie medzinárodné. Soutěží se v kategorii Junior (všichni členové týmu musí mít více než dva roky do maturitní zkoušky) a v kategorii Senior (středoškoláci bez omezení). V České republice se mezi seniory přihlásilo 59 týmů a mezi juniory 66 týmů, v Maďarsku 25 a 17, v Polsku 24 (pouze senioři), v Rusku 51 a 40, na Slovensku 40 a 49 a v Íránu sestavili jeden týmu seniorů a jeden tým juniorů. To znamená účast cca 1860 středoškoláků. Zájem o online soutěž byl tedy loni i letos zhruba stejný jako v předchozích „normálních“ ročnících.

Z GKH jsme vyslali do soutěže dosud nevídaný počet týmů – 2 do kategorie Senior a 4 mezi Juniory. Zájem našich studentů o fyziku nás pochopitelně velmi těší, zvláště při srovnání s účastí dalších gymnázií a středních škol našeho okresu i kraje.

A jak to dnes, v pátek 5. 11. 2021, dopadlo? Nevíme… Organizátoři bohužel online verzi moc nezvládli. V letech, kdy se konal Náboj prezenčně, bylo k dispozici i průběžné pořadí během soutěže a konečné výsledky byly známé zhruba za půl hodiny po skončení. Dnes, po cca 10 hodinách, víme pouze to, jak dopadly týmy škol, ale konkrétní složení týmu zveřejněno nebylo… Doufáme, že se organizátoři polepší a výsledky upřesní. Poté budeme článek aktualizovat.

Aktualizace – uvádíme pořadí našeho nejlepšího týmu v dané kategorii v České republice:

Složení týmů z GKH bylo následující:

Židková Lucie, Malysová Bára, Cehlárik Vojtěch, Světnička Petr, Mašek Michal – kat. Junior – 26. místo

Ondřej Adamec, Eva Bednářová, Marek Trecha, Markéta Klimánková, Jakub Zsibrita – kat. Junior

Barbora Blahutová, Šimon Brožek, Jan Kuřil, Valérie Ministrová, Adéla Pecháčková – kat. Junior

Vojtěch Jurček, Johana Kovářová, Karolína Malická, Leontýna Šimsová, Marie Szablaturová – kat. Junior

Martin Beckovský, Vojtěch Smola, Jan Holuša, Rostislav Vrána, Hana Rusinová – kat. Senior – 30. místo

Klára Šimsová, Tobiáš Jícha, Ondřej Konesz, Daniel Motyka, Michal Mrázek – kat. Senior

V celkovém pořadí (Junioři + Senioři dohromady v rámci všech zúčastněných zemí) skončily naše juniorské týmy na 190., 277., 324. a 377. místě, seniorské týmy na 98. a 246. místě. V pořadí týmů z České republiky skončili Junioři 26., 44., 53. a 58. Senioři obsadili v České republice 30. a 48. místo. V rámci MS kraje jsme měli nejlepší seniorský tým na 5. místě a nejlepší juniorský na 6. místě.

Klobouk dolů před všemi soutěžícími studenty, zvláště prvního ročníku. Vaše snaha dělat “něco navíc” se vám v budoucnu vyplatí!