Letos proběhl 65. ročník Fyzikální olympiády. Její pravidla jsou prověřena desítkami let fungování soutěže a proto zůstávají zhruba již polovinu této doby stejná – samozřejmě s výjimkou „kovidových ročníků“…

V kategorii A, která už proběhla, soutěží maturanti středních škol. V kategorii B jsou zařazeni ti studenti, kterým zbývá do maturity alespoň jeden ročník, v „céčku“ může řešit úlohy student, který má více než dva roky do maturity a nejmladší studenti středních škol jsou v kategorii D.

V prvním (domácím) kole dostanou účastníci 7 úloh, z toho jednu praktickou. Za každou úlohu můžou získat max. 10 bodů. Úspěšní řešitelé prvního kola jsou ti, kteří vyřeší alespoň pět úloh za alespoň pět bodů a řešili (i třeba neúspěšně) zadanou experimentální úlohu.

Z naší školy toto kritérium splnili Jonatan Brožek a Jan Macura z 1.A, Nela Fabíková a Jakub Bojceňuk ze sexty a Šimon Brožek ze 3.B

Všichni pak využili svého práva a zúčastnili se krajského kola Fyzikální olympiády, které se konalo ve středu 24. 4. 2024 v Ostravě. Na řešení 4 teoretických úloh měli studenti ve všech kategoriích 4 hodiny. Úlohy není snadné vyřešit, dokonce ani ohodnotit. Přesto pořadatelé zveřejnili výsledky už dnes. A jako vždy nás pohled na výsledkové listiny potěšil!

V kategorii D obsadil Honza 29. místo a Jonatan 10. místo z celkem 42 účastníků krajského kola. Oba jsou úspěšní řešitelé. Mezi žáky čtyřletého studia je Jonatan v kraji dokonce druhý.

V kategorii C skončila Nela na 25. místě a úspěšný řešitel Jakub je 12. Pro oba to byla premiéra ve Fyzikální olympiádě, o to je jejich výsledek mezi 35 konkurenty cennější.

V kategorii B Šimon potvrdil své ambice a zúročil zkušenosti z mnoha matematických, fyzikálních i všeobecných soutěží. Letos obsadil v krajském kole vynikající 4. místo a samozřejmě dosáhl i na titul úspěšný řešitel. Také Šimon je v rámci studentů čtyřletých škol druhý v kraji.

Potěšující je také fakt, že v „minitabulce“ okresu Karviná zvítězil v kategoriích B a D student našeho gymnázia a v kat. C jsme třetí.

Všem mladým fyzikům blahopřejeme a držíme palce v příštím ročníku FO i v dalších soutěžích.