Fyziklání 2020 – další kopec fyzikální radosti

Matematickofyzikální fakulta UK Praha, konkrétně členové FyKoSu, uspořádala další ročník soutěže pro středoškoláky nazvané hezkou přesmyčkou Fyziklání. První ročník se uskutečnil již v roce 2006. Podle některých zdrojů, např. webu pořadatele, se tedy letos jednalo o 14. ročník soutěže. Podle jiných zdrojů, např. díky vlastnostem binární relace odečítání v oboru Z, dokonce i v oboru N, nebo podle učebnic druhé třídy ZŠ, by se ale mělo jednat o ročník patnáctý. – Ne, nepodezírejme matfyzáky, že neumí počítat :-), v roce 2007 se Fyziklání nekonalo.

Letos se do soutěže přihlásilo rekordních 201 týmů, to je 974 soutěžících ze 6 států! Soutěží se ve třech kategoriích. Zjednodušeně řečeno, o zařazení do příslušné kategorie rozhoduje věk členů sestavy. Pravidla soutěže jsou relativně jednoduchá: tým dostane 7 příkladů a každý správně vyřešený příklad vymění za nový. Podle počtu pokusů potřebných k odevzdání řešení získává tým od 5 po 1 bod.

Do Prahy naše delegace vyrazila již ve čtvrtek 13. února. Hned po příjezdu jsme spěchali na akci Jeden den s fyzikou, tedy den plný přednášek, exkurzí, experimentů – prostě setkání v budovách Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Dopoledne na Karlově a odpoledne v areálu v Troji. Vybírali jsme z programu každý podle svého zájmu. Zajímavé a potěšující je, že jednu z přednášek měl náš absolvent a současný doktorandský student Ondřej Bouchala na téma Teorie her. Program celé akce https://fyziklani.cz/program

Po večeři v Ristorantu Anna jsme původně měli strávit divadelní večer v Dlouhé na Lidské tragikomedii, ale nemoc v souboru divadla a zrušené představení vedlo naše kroky do kina na film Králíček Jojo. Ubytování ve čtyřhvězdičkovém Top Hotelu Praha bylo příjemným bonusem.

Takže 14. 2. 2020 od 10:30 do 13:30, „to proběhlo“. Přejdeme přímo k výsledkům. A ty jsou pro naše reprezentanty velice lichotivé!

V kategorii A (71 týmů) jsme postavili pětici nazvanou Cornuova spirála ve složení Marek Szymutko, Martin Svoboda (oba oktáva), Robert Gemrot, Petr Šulc (oba septima), Radek Lacko (3.B). Tento tým obsadil v celkovém pořadí 14. místo, v kategorii A 8. místo, v České republice (A) 6. místo a z Moravskoslezského kraje byl nejlepší!

V kategorii C (80 týmů) sestavili družstvo GymKom Vojtěch Smola, Hana Rusinová, Jan Holuša, Martin Beckovský (všichni sexta) a Rostislav Vrána (2.A). A jejich výsledek je stejně impozantní! 47. místo celkem, 10. místo v kategorii C, 8. místo v České republice (C) a v MS kraji opět jasné vítězství!

Oba týmy v koučovala v hlavním městě Mgr. Monika Bouchalová.

Blahopřejeme všem našim reprezentantům. Vaše práce navíc a váš zájem o fyziku a vědu vůbec se vám bohatě zúročí při dalším studiu, ale hlavně ve vaší pracovní či vědecké, ovšem i v „obyčejné lidské“ kariéře. Celá katedra fyziky GKH vám děkuje za vynikající reprezentaci našeho gymnázia.

Kompletní výsledková listina je zde.

Fotogalerie zde.