Fyziklání online 2021

Fyziklání online je již tradiční soutěž pro středoškolské (i jiné) zájemce o fyziku a přemýšlení. Na rozdíl od jiných klání se koná online formou již od svého založení v roce 2012. Ne že by pořadatelé byli vizionáři inspirovaní Nostradamovým učením (či spíše pozdějšími interpretacemi jeho učení různými vědci, pseudovědci a umělci) a předvídali lockdowny. Tato odnož ještě starší prezenční soutěže Fykosí Fyziklání vznikla proto, aby se jí mohlo zúčastnit co nejvíce zájemců z celého světa.

To se povedlo. Letošního (tedy již 11.) ročníku se zúčastnilo 839 týmů z 50 zemí světa. Týmy tvořené středoškoláky jsou zařazeny do jedné ze tří kategorií (zjednodušeně řečeno) podle věku členů. Dále je vyhlášena kategorie Open, do které se může přihlásit kdokoli (kdo na to má 😊).

V „áčku“ jsme nominovali naši tradiční pětici Ramen noodles: Martin Beckovský, Jan Holuša, Vojtěch Smola, Hana Rusinová, Rostislav Vrána (oktáva a 4.A).

„Béčko“ jsme tentokrát neobsadili – septimáni dali zcela nečekaně a nepochopitelně přednost účasti v tanečních před intelektuální zábavou u monitoru 😊. Jakoby neměli v tanečních s sebou mobily… Že by tanec či společenská konverzace rušily logické myšlení?

Mezi nejmladšími jsme měli tým ŠiBaJaVaKr z 1.B ve složení Šimon Brožek, Valérie Ministrová, Barbora Blahutová, Jan Kuřil, Kryštof Grygar.

Výsledky našich reprezentantů jsou následující: ŠiBaJaVaKr v kat. C 131. místo z 215, to je percentil 61. Ramen noodles 159/211, percentil 75.

Děkujeme za váš zájem o fyziku a reprezentaci školy.

Na tvorbě úloh letošního Fyziklání online se podílel i náš loňský maturant a velmi úspěšný reprezentant GKH ve fyzice, programování, matematice, astronomii… Robert Gemrot.

Úlohy letošního ročníku jsou zde.