Fyziklání online je soutěž pro středoškolské (i jiné) zájemce o fyziku pořádaná od roku 2012. Díky online formě se soutěže mohou zúčastnit fyzikální nadšenci z téměř celého světa.

Do letošního ročníku se zaregistrovalo 1257 (maximálně pětičlenných) týmů z 64 států a tři z okresu Karviná. Týmy tvořené středoškoláky jsou zařazeny do jedné ze tří kategorií (zjednodušeně řečeno) podle věku členů. Dále je vyhlášena kategorie Open, do které se může přihlásit kdokoli, tedy nejen středoškoláci.

V „áčku“ soutěžila Cornuova spirála ve složení Michal Mašek, Bára Malysová, Petr Světnička, Vojta Cehlárik (všichni oktáva) a Šimon Brožek ze 3.B

Pětice Natálie Díková, Valérie Ministrová (obě 3.B), Petr Bocek, Arsenij Kosarchuk (oba 2.A) a Jan Vánský (1.B) zvolila název Klotoida a byla zařezena do “béčka”.

Výsledky našich reprezentantů jsou více než potěšující: Klotoida skončila 170., což dává percentil 45 (45 % týmů bylo lepších než náš) a Cornuova spirála byla 164. s percentilem 43. Oba týmy jsou tedy v první polovině ve svých kategoriích.

Některé zaregistrované týmy se sice nakonec soutěže nezúčastnily, ale o to více potěšující je účast našich studentů. Soutěž totiž proběhla ve všední den, 22. 11. 2023, od 17:00 do 20:00! Někteří studenti si prostě umí udělat hezký večer.

Děkujeme uvedeným studentům za zájem o fyziku a reprezentaci Gymnázia Komenského i celého okresu.

Úlohy letošního ročníku jsou zde.

Na závěr ještě uveďme, že nejlepší český tým skončil v kategorii A na 41. místě. “Odborníci” řídící český vzdělávací systém mají přesto pocit, že je nutné výuku ve školách omezit…