Fyziklání online – další krok našich studentů k fyzikálním výšinám

Matematickofyzikální fakulta UK Praha dnes uspořádala 9. ročník soutěže Fyziklání online. Přihlásit se mohla až pětičlenná družstva a podle věku byla zařazena do kategorie A, B nebo C (zjednodušeně řečeno od nejstarších po nejmladší středoškoláky). Kromě soutěže středoškoláků byla otevřena i kategorie Open pro všechny zájemce o fyziku.

Ze studentů našeho gymnázia obhajoval loňské prvenství (!) Robert Gemrot ze septimy, ovšem již o kategorii výše. Letos tým s Robertem vytvořili Aleš Opl (Gymnázium Praha 3), Marco Souza de Joode (G Nad Štolou, Praha), Jan Obořil, Martina Daňková (oba Gymnázium Brno-Bystrc). Tato pětice soutěžila v kategorii B (celkem 110 týmů).

Druhý tým Komeňáci byl již čistě náš. Sextáni Martin Beckovský, Jan Holuša, Vojtěch Smola, Hana Rusinová byli posíleni Rostislavem Vránou z 2.A a byli zařazeni do kategorie C (112 týmů).

Kromě českých středoškoláků se do řešení úkolů zapojili také studenti ze Spojeného království, USA, Slovenska, Itálie, Lotyšska, Bosny a Hercegoviny, Bangladéše, Singapuru, Tadžikistánu, Srbska, Slovinska, Brazílie, Kanady, Moldávie, Polska, Švédska, Kanady, Ruska, Maďarska, Estonska, Indie, Vietnamu, Turecka, Třince :-)…

V 17 hodin byly zpřístupněny první úkoly. Soutěž není napínavá jen pro samotné fyzikální naděje, ale i pro obecenstvo sledující výsledky online. Po první hodině byl Holub Pitomý (s Robertem Gemrotem) na 2. místě, Komeňáci byli 17. Pořadí se samozřejmě každou chvíli měnilo – Holub po další půlhodině klesl na 6. místo a pak začal stoupat až na třetí, Komeńáci klesli na 30. místo.

Po dvou hodinách byl Holub 9. a Komeňáci 38. Uváděné pořadí je celosvětové. V rámci ČR byly oba týmy podstatně výše: Holub 4. místo, Komeňáci 19. místo.

V 19:59:59 byl systém uzavřen a soutěž skončila. Celkové pořadí je pro naše studenty opravdu lichotivé. Tým Roberta Gemrota skončil 8. ve světě, v rámci České republiky třetí. Komeňáci vybojovali 39. – 40. místo, v České republice jsou 20. a v MS kraji 3.

Našim fyzikálním nadějím děkujeme za výbornou reprezentaci Gymnázia, Komenského ul., Havířov. Věnovat se fyzice je krásná záliba, ale mezi 17. až 20. hodinou lze provozovat i spoustu jiných činností. O to více si vážíme, že jste byli ochotni roztočit mozkové závity na vysoké obrátky i v pozdním odpoledni a brzkém večeru. Komeňáky určitě potěší, že jejich nejbližší konkurenti z Havířova, Třince, Ostravy, Českého Těšína, Karviné, Frýdku-Místku… skončili až na jeden tým z Třince a jeden z Ostravy za námi.