V úvodu článku o matematické soutěži pětičlenných týmů sestavených ze studentů jedné střední školy uvedeme dlouhý seznam měst: Graz, Innsbruck, Linz, Villach, Wien, Zürich, Praha, Opava, Hamburg, Leipzig, Passau, Tallinn, Tartu, Abingdon, Cambridge, Edinburgh, Glasgow, Osijek, Zagreb, Budapest, Veszprém, تهران (Teherán), Bialystok, Gdańsk, Kraków, Warszawa, Wroclaw, Constanta, Београд (Beograd), Bratislava, Košice.

Takto se od roku 1998 rozrostl výčet míst, ve kterých se původně slovenská soutěž konala v roce 2024. Za hranice Slovenska se dostala poprvé v roce 2005 (Praha) a od roku 2008 je pořadatelským městem díky tamější Slezské univerzitě i Opava.

Naše týmy vyrazily v pátek 19. 4. 2024 jako obvykle do Opavy. Po potvrzení registrace a seznámení se s pravidly dostali studenti přesně v 11:30 dávku šesti úloh. Jakmile libovolnou z nich správně vyřešili, dostali úlohu další. Zvítězil tým, který odevzdal nejvíce správných odpovědí. Pravidla jsou samozřejmě propracovanější a řeší i další situace, které mohou během dvou soutěžních hodin nastat.

A jak to dopadlo? Žebříčky lze sestavit podle mnoha kritérií, např. podle věku. V kategorii Junior startují studenti, kteří mají více než dva roky do maturity, v Seniorech lze sestavit tým ze středoškoláků bez omezení. Další „hlavní“ výsledkové sestavy se vytvářejí podle států.

Mezi Juniory jsme vyslali dokonce dva týmy složené pouze ze studentů prvního ročníku a kvintánů. Také v Seniorech byli 2 studenti, kteří věkově patří ještě mezi Juniory. Přes několik nečekaných absencí (na poslední chvíli došlo ke změně prakticky celého jednoho týmu) jsme byli schopni soutěžící ihned doplnit. O matematické nadšence tedy (snad) nebudeme mít v budoucích letech nouzi.

Nakonec nás tedy reprezentovali Alexandr Židel (1.B), Vít Hruška (1.B), Sebastian Vínovský (1.B), Matyáš Hromek (1.A), Patrik Baier (kvinta), Jonatan Brožek (1.A), Jan Macura (1.A), Hana Samuhelová (kvinta), Jindřich Kraina (kvinta), Markéta Kelčová (kvinta) v Juniorech a Šimon Brožek (3.B), Petr Gála (septima), Arsenij Kosarchuk (2.A), Jan Vánský (1.B), Jakub Slováček (septima) v Seniorech. V obou kategoriích řešili studenti stejné příklady, takže zvláště pro prváky to byla soutěž opravdu velmi náročná.

V kategorii Junior startovalo 644 týmů, z toho bylo 145 z ČR. Naši studenti skončili 425. a 522., to znamená mezinárodní percentil 66 a 81 a český percentil 77 a 87.

Seniorských týmů bylo 602, naši reprezentanti dosáhli na 329. místo, což je percentil 55. V ČR jsme skončili 88. ze 146, percentil je tedy 60.

Pro všechny studenty se jednalo o zajímavou konfrontaci svých schopností se znalostmi vrstevníků z dalších zemí. Bez ohledu na konečné pořadí je chuť řešit logické úlohy a dělat něco navíc, zvláště v pátek odpoledne, tím nejlepším vysvědčením pro soutěžící.

Děkujeme za reprezentaci školy!

Děkujeme také Fondu přátel Gymnázia (a tímto přispívajícím rodičům) za uhrazení cestovného studentů.

Bohužel také letos musíme konstatovat, že české týmy opět poklesly v mezinárodním pořadí. Dokonce se před nejlepší český juniorský tým dostal jeden německý tým ve složení složení Frank Tu, Han Zhen Zhang, Theophil Liu, Felix Lu, Jonatan Leon Britsch, což se ještě nikdy v historii nestalo. V Seniorech se poprvé dost vysoko dostal skotský tým. I tato jména jsou zajímavá: Jake Liu, Karan Shah, Abhi Reddy, Finlay Kalkman, Jet Guan. Na prvních místech se tradičně umisťují s velkou převahou Poláci, pak Slováci, Maďaři, letos i Srbové. Přes trvalý pokles českých týmů v mezinárodním žebříčku realizuje MŠMT další „revoluci ve vzdělávání“, tedy omezení rozsahu učiva v přírodovědných předmětech a matematice…