Moravskoslezský matematický šampionát (MMŠ) je mezinárodní matematická soutěž pro nadané žáky devátých tříd ZŠ a studenty 3. ročníků středních škol. Soutěž probíhá v prostorách Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě. Řešitelé řeší dvě sady úloh (ZŠ v družstvech; SŠ samostatně) a ještě tentýž den probíhá slavnostní vyhodnocení. (https://www.wigym.cz/sampionat/)

Takto charakterizují kolegové z Wichterleho gymnázia soutěž, kterou pořádají již 19 let.

Záštitu nad soutěží přijímá každý rok výrazná osobnost české vědy, např. prof. RNDr. Helena Illnerová, Dr. Jiří Grygar, prof. Ing. Kamil Wichterle, DrSc., prof. RNDr. Jiří Močkoř, DrSc. a mnoho dalších.

Jubilejní 20. ročník se konal pod záštitou autora středoškolských učebnic matematiky Daga Hrubého ve čtvrtek 19. 10. 2023. Po loňské rekordní účasti (98 studentů 3. ročníků) letos přijelo 95 matematiků z 29 středních škol krajů Moravskoslezského, Olomouckého, Ústeckého a Žilinského.

Z našich septimánů a třetích ročníků jsme na šampionát vyslali Šimona Brožka ze 3.B.

Šimon navázal na loňský úspěch našich tehdejších septimánů Petra Světničky, který skončil sedmý a Michala Maška, který byl druhý. Ziskem 25 bodů skončil Šimon na skvělém 13. místě, z České republiky – pokud do ní započteme i Hlučín 🙂 – byl 11. a z okresu Karviná suverénně nejlepší.

Šimone, blahopřejeme k dalšímu úspěchu a děkujeme za reprezentaci školy.

Sborník ze soutěže včetně zadání a řešení příkladů je ke stažení na stránkách soutěže.