Tuto školní soutěž velmi dobře popisují organizátoři na svém webu https://junior.naboj.org/cz/cs/:

Náboj Junior je soutěž v matematice a fyzice pro maximálně čtyřčlenné týmy základních škol a nižšího stupně víceletých gymnázií. Tento rok se uskuteční 24. 11. 2023 od 10:00 do 12:00. Soutěž je pro všechny týmy zdarma. Naší snahou je připravit úlohy, které podporují inovativní a logické myšlení. Soutěžící proto dostanou seznam všech potřebných vzorců, aby je nemuseli vědět zpaměti. Soutěž se tento rok koná mezinárodně v Belgii (online), v České Republice, v Nizozemí (online), v Chorvatsku (online), v Polsku, na Slovensku a ve Španělsku (online).

Soutěž trvá 120 minut. Na začátku soutěže obdrží každý tým 6 úloh. Vždy, když tým nějakou úlohu správně vyřeší, dostane novou úlohu. Vítězem se stává tým, který v daném časovém limitu správně vyřeší nejvíce úloh.

Zadání úloh jsou (až na překlad do jiných jazyků) stejná na všech soutěžních místech ve všech státech. Žáci se tak můžou porovnat se svými vrstevníky na mezinárodní úrovni.

Tolik tedy obecné informace pořadatelů. Jak se zapojilo naše gymnázium? Jednoduše řečeno – jako vždy. Mgr. Irena Fikáčková, Ph.D., sestavila ze studentů nižšího gymnázia dva týmy. Zkušenější tým B tvořili kvartáni Michaela Brudná, Tereza Runštuková, Lukáš Žabenský a Leon Macura. Jejich spolužáky, ze tří čtvrtin z tercie, označili pořadatelé písmenem A: Robin Slonka, Martin Kotula, Karel Lukeš a kvartální čtvrtina Anna Štefková.

Počty prezenčně soutěžících týmů jsou impozantní. V České republice se zaregistrovalo 322 týmů v celkem 18 místech a mnoho týmů ještě zůstalo na čekací listině. Na Slovensku se přihlásilo 481 týmů a v Polsku 237. V zemích, kde se soutěžilo on-line, byly počty rovněž zajímavé: Belgie 81, Španělsko 573, Chorvatsko 149, Nizozemsko 40. Po redukci (viz následující odstavec) se soutěže zúčastnilo 1797 týmů.

Během soutěže se na webu zobrazuje průběžné pořadí, které ale 15 minut před koncem „zamrzne“. Studenti i jejich fankluby pak netrpělivě čekají na konečné výsledky vyhlašované podle harmonogramu Náboje do dvou hodin po odevzdání posledních řešení. Letos jsme na zveřejnění počtu dosažených bodů a celkového pořadí čekali mnoho dnů… Důvodem zpoždění nebyly technické problémy, ale ověření dodržení pravidel u některých zahraničních týmů. Překlad: některé týmy podváděly.

Dnes jsme tedy výsledky na stránkách Náboje junior konečně našli. Mezinárodní žebříček vypadá takto: tým A získal 21 bodů a je na 332. místě, což je úžasný percentil 18. Tým B se 17 body obsadil 616. místo s percentilem 34, což je také skvělý výsledek! V rámci České republiky byl A-tým 136. (v MS kraji 17.) a B-tým 193.

Vzhledem k pravidlům hodnocení znamenal jeden (ne)vyřešený příklad posun v žebříčku třeba i o 35 míst! Optimista tedy prohlásí, že jsme měli štěstí, protože „udělat chybičku, byli jsme až 370.“ Pesimista je smutný, neboť „stačila jediná lepší odpověď a byli jsme v Česku v první třetině“. Realista ví, že v každém soupeření – tím spíš v reálném životě – opravdu rozhodují i maličkosti. Proto konstatuje, že to sice mohlo dopadnout líp, ale i tak v minisouboji gymnázií okresu Karviná skončily naše týmy s velkým náskokem na 1. a 2. místě!

Děkujeme všem soutěžícím i vedoucí týmů za reprezentaci školy!