Náboj Junior 2021

Soutěž Náboj má tři na sobě nezávislé části. Fyzikální Náboj a Matematický Náboj jsou zaměřeny na studenty středních škol. Náboj Junior je určen pro čtyřčlenné týmy žáků základních škol a nižšího stupně gymnázií se zájmem o matematiku a fyziku.

V letošním roce se Náboj Junior konal v pátek 19. 11. 2021 on-line formou. Ze slovenských škol soutěžilo 416 týmů, z polských 297, z českých 276 a nováčci z Francie sestavili 10 čtveřic. Podle informací na webu organizátorů se měly zapojit i školy v Nizozemsku, ale ve výsledkové listině není o soutěžících z této země ani zmínka.

Každý tým dostane na začátku 6 úloh. Po odevzdání správného řešení libovolné úlohy obdrží žáci další příklad. Kdo během 120 minut odešle nejvíce správných řešení (případně v kratší době), vyhraje.

V obrovské konkurenci bojovaly dva týmy našeho gymnázia. Ze zdravotních důvodů byly nominace několikrát změněny. Terciáni nakonec řešili úlohy v sestavě Kříž Dan, Maceczek Matyáš, Samuhelová Hana, Vrána Lukáš. Kvartáni vytvořili družstvo ve složení Bojceňuk Jakub, Foldynová Anastázie, Hološ Jakub, Horňák Jan.

Oba týmy vyřešily 19 úloh. Se započtením druhého kritéria (času) to stačilo na 159., resp. 162. místo v České republice, mezinárodně pak na 350., resp. 368. místo z 1003 soutěžících týmů. Vyřešení jediného příkladu navíc by znamenalo posun až o 80 míst vzhůru! Procentuálně jsou naši studenti v mezinárodním srovnání na číslech 35 a 37, tedy na začátku druhé třetiny výsledkové listiny. Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy! Svým vrstevníkům na základních školách jste také ukázali, kterou školu si vybrat pro další studium – z okresu Karviná soutěžily jen tři týmy, z toho dva naše.

PS.  416 + 297 + 276 + 10 + x = 1003. Možná, že x = Nizozemsko… Ovšem chybějící 4 týmy ze součtu národních pořadí vyslala škola Colegio Retamarasi, ale ta sídlí v Madridu. Pořadatelé se nejspíš snaží, aby mozkové závity protáčeli nejen aktivní soutěžící, ale i “pozorovatelé” Náboje 🙂