Projekt Vysokoškolákem na zkoušku, CERN

CERN – Evropská organizace pro jaderný výzkum. Mimo jiné také lokalita zatím největšího urychlovače částic – LHC – rozprostírajícího se v hloubce 100 metrů pod povrchem Ženevy, na hranicích Švýcarska a Francie, a měřícího v obvodu 27 kilometrů.

Příležitosti k návštěvě tohoto zařízení se mi dostalo díky projektu „Vysokoškolákem na zkoušku“, který pořádá Ostravská univerzita. Jedná se o výuku tří modulů z oblastí programování, inteligentních systémů a angličtiny v informačních technologiích, probíhajících formou přednášek na katedře informatiky přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

CERN je společný projekt, na kterém se podílejí vědci z 36 zemí světa, mezi nimi i zástupci z České republiky nebo Slovenska. Pokud se tedy dostanete na prohlídku, bude vás pravděpodobně provázet někdo, komu budete rozumět.

V našem případě byla úvodní přednáška o vzniku vesmíru, částicích a samotném účelu CERNu vedena ve slovenštině a následná prohlídka zařízení v angličtině. Vědci nás provedli částí komplexu a většina výkladu byla věnována CMS (Compact Muon Solenoid – zjednodušeně detektor, zjišťující přítomnost částic vzniklých při kolizích v LHC). K samotnému LHC jsme se ale naneštěstí nepodívali.

Natália Schwachulová, 8G