Soutěž GYMKOM

aneb Tříkrálová cesta za přírodními vědami probíhala 6. ledna 2017 souběžně na třech gymnáziích zapojených do projektu EMISE. Na našem Gymnáziu Komenského v Havířově, Slezském gymnáziu v Opavě a Gymnáziu v Hlučíně. Soutěže se u nás účastnilo osm základní škol z okolí s dvanácti týmy. Do projektu Emise jsou zapojeny základní školy Žákovská, Kpt. Jasioka a Karolíny Světlé. Přírodopisná dopoledne, která jsme pořádali pro žáky osmých a devátých tříd, si nenechaly ujít ani základní školy Gorkého, Na Nábřeží a M. Kudeříkové. Soutěž doplnily týmy základní školy Frýdecká a ZŠ a ZUŠ z Petřvaldu.

Soutěžilo se na čtyřech stanovištích, úkoly byly zaměřeny především na praktické činnosti v oblastech biologie, fyziky, chemie a matematiky se zeměpisem. Žáci například zjišťovali, která červená barviva reagují na změnu Ph, snažili se pomocí různých pomůcek určit sever, porovnávali napětí získané z různých potravinových zdrojů – jablka, brambor, kyselých okurek, navrhovali postup čištění vody od barviva a oleje a mnoho dalších.

Ve třetím ročníku soutěže zvítězil tým ZŠ K. Světlé ve složení Hana Tomanová, Klára Hartelová a Josef  Střondala, druhé místo obsadila ZŠ M. Kudeříkové, Richard Dvořák, Jakub Kania a Rostislav Vrána, třetí místo opět tým ZŠ K. Světlé Dominik Urbančík, Martin Kičmer a Pavlína Klosová. Záštitu nad soutěží převzala primátorka Havířova paní Mgr. Jana Feberová, soutěž zahájila, prohlédla si nachystané úkoly a zavzpomínala na léta strávená na našem gymnáziu. I díky sponzorům z Moravskoslezského krajského úřadu, Semagu, Scharp Centra Ostrava a ČEZu jsme mohli odměnit všechny soutěžící pěknými cenami a pohostit je tvarohovými koláči. Zvláštní kategorii ČEZu vyhrál tým ZŠ Žákovská ve složení Eliška Polánková, Anna Holubcová a Klára Holubcová. Do finále soutěže postoupily první tři týmy, které se utkají v dubnu v Opavě s výherci ostatních kol.

Viz reportáž televize POLAR.

Další fotky: http://boumonika.rajce.idnes.cz/GYMKOM_2017/

Autor: Mgr. Monika Bouchalová