Tereza Hrbková aktuálně z Ameriky :-)

Dobrý den,

chtěla bych Vám popřát krásné prožití vánočních svátků. Posílám krátké postřehy z Ameriky a taky vánoční video z The Hotchkiss School.
Rodiče byli na školním vánočním koncertě a moc se jim to líbilo, ostatně jako vždy!

S pozdravem z Ameriky,

Tereza Hrbková

Na americké The Hotchkiss School jsem již strávila 5 měsíců. Jaké to bylo? Pravdou je, že studium v zahraničí si zkrátka nemůžu vynachválit! Beru to jako jednu z klíčových příležitostí v mém životě a určitě bych to všem, kteří mají tu možnost, doporučila. Na začátku bylo docela náročné zvyknout si na americký vzdělávací systém. Je vyžadováno být hodně aktivní v hodinách, klást hodně otázek a diskutovat, což se v Česku tak úplně nepodporuje. Dokonce když se tady nikdo na nic neptá a nic nezpochybňuje, učitelé jsou z toho naštvaní. Dostáváme spoustu úkolů a psaní eseji tady téměř denní záležitost. Hned po škole se účastníme povinného sportu. Já jsem si jako svůj podzimní sport zvolila volejbal a nejen, že jsem si při něm odpočinula od náročné školy, ale jednou týdně jsme jezdili na zápasy a díky tomu jsem měla možnost vidět i jiné školy. Celkově jsem byla hodně překvapená, jak silná je tady komunita lidí a jaké jsou tady vztahy mezi učiteli a žáky. Několikrát týdně se účastníme celoškolních setkání, kde mluvíme o celosvětovém dění, nebo o školních událostech. Existuje tady spousta klubů, já jsem například součástí politických klubů, mezinárodního klubu, nebo třeba klubu o jídle a filmech. Všichni se navzájem podporují, ale zároveň je tady velmi soutěžící prostředí. Nedávno jsme měli semstrové zkoušky ze všech předmětů, což tady berou jako takovou přípravu na vysokou školu a teď už si užívám zimní prázdniny a moc se těším na Vánoce, které budu trávit se svou host family.

A co můj volný čas a zážitky? Nejlepší zážitky a zkušenosti jsou obecně ty, kdy dojde k nějakému nedorozumění, to je potom dobrodružství! Třeba když se neustále ztrácím, zapomínám a pletu si věci, lidí a autobusy. Ale obecně setkávání se s lidmi, kteří mají naprosto odlišnou mentalitu a odlišné hodnoty, je zábava. Člověk si ze sebe musí umět udělat srandu, jinak by tohle celé nebylo možné. Krásně zážitky mám taky z cestování s mojí host family, která mě často bere na výlety. Je neuvěřitelně vidět všechna ta místa, o kterých jsem snila, a taky je to úplně jiné, než jsem si to představovala a o to je to lepší. Bylo úžasné prožít americké svátky jako Díkůvzdání nebo Halloween, jsou to vzpomínky na celý život. A pro ty, co se ptají, ano, už se mi zdají sny v angličtině.