Vánoční volejbalový bronz

Turnaj smíšených středoškolských týmů ve volejbale – tradiční krásná předvánoční akce pořádaná SŠ Havířov, Sýkorova 2 – se letos odehrál ve středu 19. 12. 2018.

Los zařadil do modré skupiny domácí „Sýkorku“, dále SŠ, ul. Lidická a dívčí tým SŠ Havířov-Suchá. V  červené skupině bylo Gymnázium, ul. Studentská, SPŠ elektrotechnická, SPŠ stavební a naše Gymnázium, ul. Komenského.

Vzhledem k počtu zápasů a pouze jednomu hřišti se hrálo ve skupině každý s každým na dva sety do 15 (s italským bodováním – za výhru 2:0 tři body, při remíze 1:1 získaly oba týmy bod a tým, který měl lepší rozdíl získaných míčů dostal bod navíc).

Jednalo se o Vánoční turnaj, takže se nebrala úplně vážně některá jinak závazná pravidla Havířovské ligy středních škol. Proto jen týmy gymnázií tvořili výhradně studentky a studenti dané školy. V ostatních družstvech hráli i „externisté“ – studenti bývalí nebo půjčení z jiné školy, ve třech případech i „dospěláci“ z řad tělocvikářů.

První zápas turnaje svedl dohromady obě gymnázia. V prvním setu jsme byli suverénní a vyhráli ho s jasnou převahou. V druhém nás už soupeř potrápil mnohem víc, ale vítězství jsme vybojovali.

Gy Komenského – Gy Studentská 2:0 (5, 13)

Pak následovala pro nás velice dlouhá pětizápasová pauza, ve které jsme sledovali naše další soupeře. Bylo jasné, že nás nečekají lehká utkání.

Proti SPŠ elektrotechnické jsme v prvním setu nedali soupeřům šanci, ale ve druhém nám utekl začátek a set jsme prohráli. Bohužel jsme nezískali ani bonusový bod – což se později ukázalo prakticky jako rozhodující. Jak říkají polští volejbaloví odborníci „tylko dwa oczka“ a mohlo být finále. Ale na „kdyby“ se nehraje.

Gy Komenského – SPŠE 1:1 (10, -8)

Předtím SPŠ stavební porazila GSH 2:0 a horní gymnázium poté remizovalo s SPŠE. V rozhodujícím utkání naší skupiny proto k postupu do finále stačilo stavebkářům uhrát s naším gymnáziem jeden set.

Příjem nás v turnaji trochu trápil. Nejvíce jsme to bohužel pocítili proti SPŠ stavební. Prohrávali jsme 0:6 (pět es soupeře!), pak 4:11. Stáhli jsme až na 12:13 a předváděli výborný volejbal (a na servisu řádila Eva). Bohužel úplný zvrat setu jsme už nedokonali… Druhý set byl téměř přesně opačný. Vytvořili jsme si velký náskok, který ale průmyslováci postupně umazávali. Nicméně jsme vydřeli remízu 1:1 a postoupili do „malého finále“.

Gy Komenského – SPŠ stavební 1:1 (-12, 13)

V již odpoledním utkání o třetí místo jsme hráli proti SŠ Lidická. Náš výkon byl přes délku turnaje stále na velmi dobré úrovni. Vysoká kvalita nahrávky, pohyb po hřišti, útok, blok, disciplína – za vše zaslouží hráčky a hráči našeho gymnázia pochvalu. A taky za chladnou hlavu – i když jsme prohrávali 12:14, set jsme vyhráli! V druhém setu jsme už nervy nepřipustili a získali třetí místo.

Gy Komenského – SŠ Lidická 2:0 (14, 11)

Ve finále pak domácí „Sýkorka“ porazila SPŠ stavební a odnesla si „zlatý“ dort.

Přestože jsme si po zápase rozdělili „pouze bronzový“ dort, podle trenérů našich soupeřů jsme předváděli nejhezčí a nejvyrovnanější volejbal ze všech týmů – toto ocenění určitě naše reprezentanty těší ještě více než třetí místo.

Za příkladnou reprezentaci Gymnázia Komenského na hřišti i mimo hřiště děkujeme týmu ve složení Dorota Tomášková, Eva Kysucká, Anna Kolasová, Lucie Szostková, Tomáš Motloch, Marek Szymutko, Vladislav Glogar, Marek Janiszewski, Vojtěch Kunčický.