Tradiční akcí našeho gymnázia je Přírodovědné dopoledne v rámci projektu GYMKOM, která se konala v úterý 14. 11. 2023. Akce je určena pro žáky 9. tříd ZŠ. Letos se zúčastnilo 8 základních škol z Havířova a Dolních Domaslavic.
Účastníci přírodovědného dopoledne si v chemii procvičili pomocí křížovky znalost chemického nádobí a v chemickém bingu znalost názvů chemických prvků a sloučenin. Dozvěděli se také o existenci termochemie a jejím uplatnění v praxi a vyzkoušeli si i práci laboranta v chemické laboratoři.
Na stanovišti v laboratoři fyziky žáci měli za úkol zjistit rychlost pohybu náboje vystřeleného z blastru Nerf, a to za pomocí počítače a optického čidla. Druhé stanoviště ověřilo znalosti výpočtu hustoty, kdy pomocí digitální šuplery a velmi přesných vah tým určil hustotu desetikorunové mince. Na posledním stanovišti v týmu vytvořili dělič napětí za pomocí měkké tuhy.
V laboratoři biologie si žáci na stanovištích procvičili znalosti o jednotlivých tělních soustavách člověka pomocí trimina. Dále pronikli do tajů biochemie pomocí důkazové reakce na přítomnost bílkovin ve vaječném bílku, a nakonec si vyzkoušeli práci s mikroskopem a prohlédli si například sosák mouchy, žihadlo včely či nohu mravence.
V matematice se účastníci dopoledne seznámili s nejstarším mechanickým hlavolamem světa – čínským Tangramem. Pomocí různých geometrických obrazců skládali dle předlohy domeček a zajíce a dále dle pokynů v anglickém jazyce vytvářeli z dílků tangramu, tzv. tanů požadované geometrické obrazce.
Na stanovišti robotiky žáci pracovali s microbitem a robotem mBot2. Mohli si vyzkoušet blokové programování robotů v aplikacích MakeCode a mBlock. Měli za úkol sestavit programy pro pohyb robotů, zobrazování obrázků na displeji. Hotové programy žáci nahráli do robotů a otestovali si, jak se jim to povedlo.
Na stanovišti zeměpisu si účastníci mohli vyzkoušet své znalosti zeměpisu v AZ kvízu. Dále se pomocí mapových aplikací zorientovat v Praze a zjistit další zajímavosti. Na posledním stanovišti se snažili poznat několik měst podle postupně se odhalujících indicií.
Fotografie z Přírodovědného dopoledne si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
Těšíme se na lednovou soutěž, která proběhne 5. 1. 2024.
RNDr. Y. Puffer