Ve čtvrtek 23.3.se v Ostravě konala DofE ceremonie pro účastníky programu, kteří již splnili bronzovou či stříbrnou úroveň. Za naše gymnázium se to týkalo celkem 9 studentek, shodou okolností všech ze sexty. Z různých organizačních důvodů a nemocí se ceremonie nakonec zúčastnily jen Markéta Fremlová a Petra Mrázová. 

Ceremonie začala ve 12 hodin v kulturním domě Poklad úvodním slovem dvou starších “Dofaček” a náměstka Moravskoslezského kraje. Následně se oceňovali plnitelé stříbrné úrovně. 

V druhé části se předávaly certifikáty a odznáčky studentům, kteří dokončili bronzovou úroveň. V obou případech si mohli účastníci připravit proslov nebo nějaké vystoupení pro ostatní.

Po samotné ceremonii byl nachystaný brunch, kde jsme měly možnost poznat nové lidi a podělit se o zkušenosti s programem. 

Co se týče plnění samotného programu, jenž v bronzové úrovni trval půl roku, je třeba každý týden splnit několik dílčích povinností. Já jsem si zvolila jako pohyb horskou turistiku s cílem minimálně 150 km za třináct výletů. Jakožto dovednost jsem se zkoušela naučit základy němčiny a v rámci dobrovolnictví jsem tvořila hry a udržovala chod dětského oddílu. Na cvičnou expedici jsme vyrazili na česko-polské hranice, na vrchol Velké Čantoryje a Velkého Sošova. Na ostrou expedici musel náš tým vymyslet projekt, který na výpravě zpracujeme, a tak jsme se rozhodly pro mapování štol v oblasti Budišova nad Budišovkou. 

Určitě program DofE všem doporučuji. Získáte certifikát, který se v Evropě uznává čím dál více, ale také zážitky, na které budete ještě několik let vzpomínat. Z devíti bronzových „Dofaček“ nás šest pokračuje ve stříbrné úrovni.

Na závěr se sluší doplnit zbylá jména nezúčastněných bronzových absolventek: Anna Tomčalová, Anna Plevová, Karolína Dian, Klára Podaná, Lucie Židková, Natka Adamišová, Teraza Nowaková.

                                               Markéta Fremlová, sexta