GYMKOM po šesté

Procvičovat své znalosti v oblasti přírodovědných věd je potřeba vždy. Po absolvování několika přírodovědných dopolední u nás na gymnáziu, si žáci základních škol své nově nabyté znalosti mohli i ověřit.  A to díky soutěži nazvané GYMKOM aneb Tříkrálová cesta, která se konala 5. ledna na našem gymnáziu již šestým rokem. Tato soutěž se dokonce stala i součástí projektu Emise. Do soutěže se tradičně zapojily ZŠ Žákovská, Gorkého, K. Světlé, M. Kudeříkové, Kpt. Jasioka, Na Nábřeží a MŠ a ZŠ
U Studny Karviná – Mizerov. Každá škola vyslala svá tříčlenná družstva, aby si otestovala své znalosti v oblasti biologie, chemie, matematiky, fyziky a zeměpisu. V oblasti chemie si žáci například vyzkoušeli kapkovací reakce, při kterých viděli srážení iontů a vznik nových látek. V laboratoři biologie pak pod mikroskopem mohli pozorovat infekční bakterie, které poté pojmenovávali za pomocí různých textů a grafů.  V oblasti zeměpisu si vyzkoušeli pomocí mapy a fotografii přijít na názvy měst či států, nebo se taktéž zaměřili na otázky týkající se ekologie. Matematická část byla doopravdy záludným oříškem, jelikož zde byly nachystány logické hádanky zpracované jako detektivní bádání. V oblasti fyziky blíže zkoumali energie a elektřinu, kde například sestavovali lihovou raketu nebo pomocí nových elektronických stavebnic Boffin si sestavili vlastní elektrické obvody. Úkolů na stanovištích bylo opravdu mnoho, ale žáci byli velmi úspěšní a dosahovali vysokého hodnocení. Po konečném sečtení bodů v celkové kategorii získala:

  1. místo: ZŠ Žákovská s počtem 46,15 bodů (tým E. Polánková, T. Šrámová, M. Mikulová),
  2. místo: ZŠ Žákovská s počtem 44,2 bodů (tým D. Illeková, A. a K. Holubcovy),
  3. místo: ZŠ M. Kudeříkové s počtem 43,7 bodů (tým R. Vrána, J. Kania, L. Bednářová).

Všichni vítězové si s sebou odnesli zajímavé ceny, ale tímto vyhlašování nekončilo. Díky skupině ČEZ, která se byla letos opět sponzorem této soutěže, jsme mohli vyhlásit i vítěze v kategorii fyzika.

  1. místo: ZŠ K. Světlé (tým M. Kičmer, D. Urbančík, J. Nohel),
  2. místo: ZŠ M. Kudeříkové (tým R. Vrána, J. Kania, L. Bednářová)
  3. místo: ZŠ Žákovská (tým D. Illeková, A. a K. Holubcovy).

I tito vítězové si odnesli velmi pěkné ceny.  Všem vítězům i zúčastněným velmi děkujeme a těšíme se na vás zase příště!

Foto viz fotogalerie.

Nikol Tyrlíková | III.A