Společnost Mensa ČR pořádá každoročně pro žáky mateřských, základních a středních škol Logickou olympiádu. První kolo probíhá on-line. Soutěžící se snaží zodpovědět co nejvíce testových otázek, k jejichž řešení nejsou potřebné encyklopedické znalosti, ale nápady a schopnost hledat cestičky k výsledku, aplikovat dříve použité postupy (např. vylit vodu z hrníčku…) – prostě úlohu zdolat logicky. Používat jiné pomůcky než papír, tužku a kalkulačku není povoleno.

Nejúspěšnější řešitelé prvního kola jsou pozvání do prezenčního krajského kola (44 – 60 v každém kraji). Body ze základního kola se nezapočítávají. Z krajského kola postupují nejúspěšnější žáci do kola celostátního, které se bude konat 4. prosince 2023 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Náročnost testů je samozřejmě přizpůsobena věku. V kategorii A (a jejich podkategoriích) soutěží děti z mateřských škol a žáci prvního stupně ZŠ, v béčku žáci druhého stupně základních škol a nižšího stupně gymnázií a v céčku středoškoláci.

Z našeho gymnázia postoupil do krajského kola opět Michal Mašek z oktávy a skončil na 11. místě. Tím ještě vylepšil své pořadí z minulého ročníku. Blahopřejeme! Z Havířova byl zase nejlepší a v okrese třetí. Do celostátního kola se dostalo prvních šest účastníků.

Bohužel, stejně jako loni, předloni a „předpředloni“ došlo k termínové kolizi mezi Logickou olympiádou a další prestižní soutěží – Fyzikálním Nábojem. Michal proto nemohl být členem fyzikálního reprezentačního týmu GKH

Na závěr ještě trochu čísel: Logické olympiády 2023 se zúčastnilo 101 296 žáků z 3 986 škol, což je nový rekord soutěže. V kategorii C soutěžilo 17 956 řešitelů, z toho v MS kraji 1 800. I v našem kraju razovitem se jedná o dosud největší účast v celé historii soutěže.