Pevnost Moravská

aneb suchozemská verze Pevnosti Boyard.

Základní škola na Moravské ulici v Havířově připravuje již deset let pro žáky základních škol a nižšího stupně gymnázia zábavnou soutěž motivovanou Pevností Boyard.

Na Šumbarku ani v přilehlém okolí nemáme ostrovy podobné Aix a Oléron a podle dostupných studií historiků nebylo nutno v 19. století chránit místní osady před útoky britských námořních sil, proto žádnou pevnost tohoto typu naši předci na Šumbarku nevybudovali.

Pořadatelé soutěže si ovšem uvědomují, že nejlepší obranou proti všemu zlému je kvalitní vzdělání. Jako obrannou pevnost proto správně zvolili budovu školy.

Soutěží týmy s počtem 10 žáků. Vcházejí do speciálně vybavených „Escape rooms“, ze kterých můžou uniknout jen zapojením fantazie, rozumu, zručnosti a spolupráce. A protože tvůrci se nechali inspirovat geniálním Julesem Vernem, není řešení úkolů vůbec snadné. Řekněte sami – dopravili byste se miniponorkou na Tajuplný ostrov? Snad ano, ale „jízdenka je jednosměrná“, proto se zpátky musíte dostat balónem. A nemáte na to 5 neděl, ale třeba jen 5 minut.

Pokud se vám tyto nebo některé ze spousty dalších úkolů (soutěžních stanovišť je 8) nepodaří splnit v limitu 15 minut, nedostanete Jardouny – peníze emitované speciálně jen pro tuto soutěž. Nemít prachy – nevadí… Ale tady vlastně vadí! Neboť počet získaných Jardounů určuje i konečné pořadí.

A protože náš tým nasbíral Jardounů nejvíce, obhájili jsme loňské prvenství! Blahopřejeme týmu ve složení Jakub Bojceňuk, Jan Podaný (oba prima), Lucie Žídková, Jakub Slováček, Markéta Fremlová, Petr Nezval, Petr Gála (všichni ze sekundy), Bára Malysová, Petr Světnička a Jasmína Michálková (trojice z tercie).

Jen tak dál.

Poděkování patří také vedoucí týmu Mgr. Ireně Fikáčkové, Ph.D. za sestavení a vedení naší reprezentace.

Děkujeme pořadatelům za organizaci této zábavné, náročné a skvěle připravené soutěže, zvláště pak Bc. Jardovi Drlíkovi. Podobnost příjmení slavného učitele dědy Drchlíka neméně slavného nositele Nobelovy ceny za fyziku Adama Bernaua s organizátorem Pevnosti Moravská možná není náhodná…

Fotodokumentaci najdete v naší fotogalerii.