Biologicko- geografická exkurze
Exkurze Zlaté hory
Nastal podzim a to je opět čas pro biologicko-geografickou exkurzi. Tentokrát jsme v týdnu od 22. do 29. října vydali objevovat krásy Zlatých hor, nejen panenskou přírodu, zapomenuté středověké štoly, ale také historii a současnost tohoto kraje.
Po příjezdu do města Zlaté hory jsme navštívili místní firmu Česko-slezská výrobní, která se zabývá výrobou obytných a sanitárních kontejnerů. Po zajímavém výkladu jsme se vydali do Údolí ztracených štol, kde jsme si prohlédli funkční repliky středověkých zlatorudných mlýnů, zkoušeli vyrýžovat zlato a poté pokračovali lesní pěšinou k našemu ubytování, které se nacházelo v Horním Údolí.
V úterý jsme zamířili na rašeliniště Rejvíz, které je označováno jako nejkouzelnější lokalita v Jeseníkách. Po krátké pauze na oběd ve známém penzionu Rejvíz, kde jsme obdivovali vyřezávané židle s podobou místních štamgastů, jsme se vydali hledat staré štoly. Do některých jsme dokonce nahlédli. Kromě hornické minulosti našich předků jsme zahlédli několik zimujících netopýrů.
Další dny jsme zdolali nemálo kopců, vylezli jsme na Biskupskou kupu, kde se nachází nejstarší rozhledna v Jeseníkách, a také se podívali do Poštovní štoly, kde jsme si prohlédli původní vodotěžní zařízení ze dřeva umístěné v dlouho opuštěných štolách z 16. století. Nedaleko jsme navštívili bývalé Rudné doly, kde jsme si naopak prohlédli pozůstatky po moderní těžbě z 80. let 20. století. Díky ochotnému průvodci jsme se dostali taky ke kráteru Žebračka, který je jinak nepřístupný. Vznikl zřícením stropu pří masívní těžbě v 80. letech.
Nadešel poslední den, kdy jsme se museli rozloučit s naším krásným ubytováním. Sbalili jsme si věci a opět jsme se vydali do Zlatých hor, kde jsme se ještě něco zajímavého dozvěděli v místním muzeu. Poté už následovala jen cesta domů, kde jsme se vraceli s mnoha zážitky a novými informacemi.
Karolína Mokrošová, sexta
Autorkou fotografií je Natálie Hajnová ze septimy.
Fotografie z exkurze najdete zde