Náš rok v Lotrinsku

Už jsou tomu dva roky od doby, co jsme v hodině francouzštiny poprvé zaslechly o programu Rok v Lotrinsku. Začaly jsme se o to zajímat, absolvovaly přijímací pohovor a rok 2018/19 jsme strávily v severovýchodní Francii. Odjížděly jsme na konci srpna plné ideálů a představ, jak to tam asi bude vypadat a fungovat.

Realita ale byla trochu jiná a začátky na nové škole, v cizím jazyce, na internátu, v cizí rodině, byly mnohdy poměrně náročné. Stesk po rodině a kamarádech nám taky nehrál zrovna do karet. Nový režim a styl života nebyl překvapením, nicméně nám trvalo delší dobu, než jsme si zvykly. Postupem času se ale začalo všechno zlepšovat, my jsme si zvykaly a věci se usadily.

Saša Krčmářová strávila svůj rok v nádherném městě Nancy a Ellen Kokošková poblíž ve městě Épinalu. Na tamějších lyceích jsme si oblíbily pro nás neznámé předměty, systém výuky, nové spolužáky  a odlišné známkování. Velkou zkušeností nebyla jen výuka ve francouzském jazyce, nýbrž také pobyt během týdne na školním internátu, který byl v mnoha ohledech přísný, ale nakonec se to dalo zvládnout. Našly jsme si tam spoustu přátel a začaly jsme si vážit blahobytu, který máme doma.

O víkendech se o nás postarala hostitelská rodina. Hostitelské rodiny jsme měly každá dvě a myslíme si, že pobyt u obou dvou rodin nám do života hodně dal. Navštívily jsme s nimi krásná místa, jako je například nejznámější Paříž, také Štrasburk, Dijon, Norimberk… Několik fotek si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Postupem času jsme se začaly věnovat volnočasovým aktivitám v rámci školy i mimo ni a všude nás mile přivítali. Poznaly jsme francouzskou kulturu, mentalitu, školství, umění a gastronomii, která je v severovýchodní Francii silně ovlivněna německou. Francouzské croissanty a sušenky však byly na každém rohu, a tak nám nic nechybělo. Prozkoumaly jsme naše přidělená města, parky a krásnou přírodu v horách Vosges (Vogézy), které se velice podobaly našim českým Beskydům.

Sice to byl rok jako na horské dráze, nicméně to byla ta nejlepší životní zkušenost, jakou jsme doposud měly. Když se ohlížíme zpět, máme skvělé vzpomínky, které snadno překryjí ty špatné, pravé přátele, spoustu nových informací a poznání, oblíbených míst… Na závěr bychom chtěly říct, že možnost strávit rok nejen ve Francii, ale kdekoliv jinde v zahraničí, bychom přály každému. Opravdu to stojí za to!

Ellen Kokošková a Alexandra Krčmářová (6.G)