V pátek 24. 2. 2023 na naší škole proběhl již sedmý ročník akce Románský den, která je určena pro všechny studenty románských jazyků – francouzštináře a španělštináře. Místo běžného školního dopoledne mohou studenti poznat krásy a chutě jižanských zemí, něco nového se naučit, a hlavně se zdokonalit ve svém románském jazyku.

I letos byl program hodně nabitý – na začátek proběhlo jako každý rok divadelní představení studentů 4.G Asterix a Obelix ve francouzštině. Dále jsme si zasoutěžili ve hře Kahoot, kterou pro nás připravili Filip Mičánek a Eva Ježová ze 7. G a poslechli prezentaci Kuby Bocejňuka z 5. G a prezentaci o Flamencu od studentek Valerie Ministrové a Martiny Janotkové z 2. B. Se svými zkušenostmi se studiem z Francie se s námi podělila také Lucie Židková ze 6. G, která se na nás přijela podívat až z městečka Bar Le Duc, kde dlouhodobě studuje.

Abychom se na to jedno dopoledne opravdu cítili jako v jiných zemích, tak si pro nás studenti připravili občerstvení – španělské churros a sangríu, francouzské crépes (palačinky) a makronky a mnoho dalšího. A jelikož k dobrému jídlu a pití patří hudba a tanec, mohli jsme shlédnout typické latinskoamerické, francouzské a španělské tance, které si pro nás připravili studenti 6. G a potom si s nimi společně zatančit zumbu. O hudbu ke krásnému španělskému flamencu se postaral Tomáš Krzystek hrou na kytaru a o doprovod na cajón k známé španělské písni Matyáš Maceczek. Na závěr jsme měli možnost podívat se na krátký film o životě Pabla Picassa, který natočili studenti 8. G. Celým dopolednem nás provázeli Kristýna Slámová ve španělštině a Dan Kříž ve francouzštině. Nakonec snad jen dodat, že doufáme, že se příští rok Románský den uskuteční znovu a bude aspoň tak skvělý, jako ten letošní.

Anna Plevová, 6. G